3 березня - Міжнародний день охорони здоров'я вуха та слуху!
3 березня - Міжнародний день охорони здоров'я вуха та слуху.
У цей день проводяться заходи, присвячені проблемам збереження і відновлення слуху, аби підкреслити актуальність, привернути увагу державних органів та громадськості до необхідності їх вирішення.
Долучаймося до важливої місії – розповсюдження знань про роль слуху, наслідки його порушення, необхідність ранньої діагностики, можливості відновлення технічними засобами (індивідуальними слуховими апаратами та системами кохлеарної імплантації), значення фахової педагогічної допомоги дітям, роль професійного супроводу дорослих з порушеннями слуху.
Слух є невід'ємною частиною сприйняття навколишнього світу. На сьогодні втрата слуху вважається найпоширенішою сенсорною формою інвалідності в світі. За даними ВООЗ, від глухоти і порушень слуху страждають близько 360 мільйонів людей. В Україні порушення слуху мають близько одного мільйона осіб, а з огляду на війну їх кількість збільшується.
Коли необхідно перевірити слух?
• слух необхідно перевірити кожній новонародженій дитині,
• повторну перевірку слуху доречно здійснити у три, а потім у шість років,
• звернутися до фахівців необхідно, якщо дорослі помітили, що дитина не реагує на звуки або реагує лише на гучні сигнали,
• перевірити слух дитини треба, якщо вона вчасно не почала говорити, має специфічне мовлення з суттєвими порушеннями звуковимови, граматичного оформлення тощо,
• дорослій людині треба перевірити слух, якщо вона стала чути гірше, ніж раніше, часто перепитує співрозмовника, робить гучніше звук телевізора, вмикає музику, напружено дослухається до звичних звучань,
• у осіб, чия професійна діяльність пов'язана з підвищеним рівнем шуму та вібрацій, перевірка стану слуху має бути частиною щорічного профілактичного огляду,
• дорослим до 40 років доречно перевіряти слух раз на кілька років, щоб вчасно помітити можливі зміни,
• дорослим після 40 років лікарі радять проходити дослідження слуху кожні 1-2 роки.
Почути мирне життя після перемоги
Особливо актуальним питання порушення слуху є в умовах воєнних дій. Територія бойових дій є зоною екстремально гучних звуків, які спричиняють акустичні травми (звуки пострілів, залпи артилерії, вибухи, розриви снарядів, шум руйнувань) та негативно впливають на стан слуху.
Від дії надгучних звуків захищають спеціальні захисні вкладки із звуковим фільтром.
У разі виникнення порушення слуху необхідно звернутися до медичної установи, де буде призначено лікування. При стійкому порушенні у найкоротші строки необхідно здійснити слухопротезування індивідуальними слуховими апаратами або імплантами.
Надважливо чути сигнал повітряної тривоги аби вчасно піти до більш безпечного місця. Якщо людина користується слуховими апаратами, під час дії гучних звуків їх рекомендовано використовувати у звичайному режимі, оскільки більшість сучасних слухових апаратів оснащено механізмами для захисту від різких імпульсних акустичних сигналів. Якщо у користувача апарати економічного, базового рівня, можна дещо зменшити гучність на час можливих вибухів. Важливо мати при собі запасні елементи живлення або зарядний пристрій для слухових апаратів.
Дорослим треба подбати про те, щоб дитина з порушенням слуху мала при собі
• слуховий пристрій, запасні батарейки до нього, кріплення, вміла самостійно користуватися ними,
• блокнот і ручку аби мати можливість повідомити важливу інформацію у писемній формі,
• свисток допоможе повідомити про місце знаходження і закликати на допомогу у разі потреби,
• записку (ламіновану або у герметичному пакеті) з особистими даними дитини, контактами батьків, стислим описом стану слуху і мовлення (не чує, погано чує, погано розуміє усне словесне мовлення, говорить жестовою мовою тощо).
Дитину з порушенням слуху необхідно інформувати про те, що відбувається, у доступний спосіб пояснювати як діяти, коментувати свої дії, попереджати про можливий розвиток подій, намагатися забезпечити відчуття захищеності.
Цінуйте слух – він допомагає відчувати смак життя!