Вправи на розвиток координації рухів
Всі вправи для розвитку координації можна розділити на статистичні і динамічні. Перші вчать малюків зберігати рівновагу в заданій позі, наприклад, стояти на одній нозі або утримувати легкий вантаж на голові. Динамічні вправи - це ходьба по лавці, зміна напрямку при бігу,і т.д. Хоча розвитку координації також прекрасно сприяють командні рухливі ігри (баскетбол, волейбол, футбол), катання на ковзанах, лижах, велосипеді, теніс.
Головний принцип виконання вправ на розвиток координації - давати навантаження, посильне дитині, що відповідає її віку. При статистичних вправах бажано, щоб батьки підстраховували малюка, виключали можливість падіння. Якщо дитина ще дошкільного віку, краще давати їй вправи в ігровій формі. Використовуйте м'ячі, кулі, скакалку - все, що зробить заняття веселішим в очах дитини.
Вправи на розвиток координації
Для дітей 2-3 років
Для таких маленьких діток усі заняття найкраще поєднувати з прогулянкою на дитячому майданчику, йому буде набагато цікавіше:
- звичайна ходьба (нехай ходить самостійно, погоджуючи рухи рук та ніг);
- ходьба з перешкодою (переступайте бордюри, пісочниці тощо) нахили та присідання (наприклад, за іграшками);
- підвищуйте складність виконання, виконуючи ходьбу по колодах, лавах, бордюрах тощо;
- підкорення вертикальних сходів.
Важливо! Обов’язково знаходитесь поряд з малюком, щоб у будь-який момент його можна було підхопити і таким чином уберегти від непотрібних травм.
Для дітей 4-5 років
У цьому віці діти контролюють своє тіло набагато краще, тому можна підвищувати рівень складності:
- навчіть малюка зістрибувати з колоди (лави), а потім сходити спочатку однією ногою, потім іншою;
- ходьба по рівній лінії з піднятими руками (спина рівна, руки піднято вбік і утримуються в такому положенні, робиться кілька кроків, потім руки піднімаються вгору, ходьба продовжується тощо);
- утримування вантажу на голові, наприклад, книги, в положенні стоячи, коли добре виходитиме, можна додати ходьбу по прямій.
Для дітей 6-7 років
У такому віці рекомендуються складніші заняття, у тому числі з різними предметами:
- вправи з м’ячем (дитина бере руки м’яч, тримає правильну поставу, підкидає м’яч вгору, потім ловить);
- положення: в сторони, вгору, за спиною, на талію;
- біг уперед, назад, з поворотами; стрибки з лави та на лаву.
Важливо! Діти не люблять одноманітності, тому міняйте різні види занять частіше, щоб вони не нудьгували. Дуже хорошим прикладом буде, якщо ви займатиметеся разом!
Для дітей 8-10 років
У такому віці можна приступати до виконання комплексу для покращення координації, який рекомендують не лише дітям, а й дорослим:
- обертання руками, зігнутими в ліктях (становище стоячи, руки зігнуті в ліктьових суглобах, а пальці торкаються плеча, обертайте руками у різних напрямках);
- малювання уявних фігур (руки витягнуті вперед і одночасно описують різні фігури, наприклад, ліва – коло, а права – квадрат);
- стрибки за класиками (робимо стрибок однією ногою, потім двома і так чергуємо далі);
- стійка на одній нозі (становище стоячи, одна нога зігнута, руки убік і утримуємо рівновагу секунд 10-15, міняємо ноги);
-стійка на одній нозі з підняттям на носок (положення стоячи, руки на талії, одна нога згинається в коліні і відводиться вбік, тепер підніміться на носок і утримуйте рівновагу, повторіть в інший бік). Також можна робити вже знайомі вправи на колоді, лаві, шведській стінці, кільцях, поступово їх ускладнюючи.
Загальні ігри на координацію
Привчайте дітей бути активними. Можна їх відвести у спортивну секцію (футбол, плавання, гімнастика, акробатика) чи танцювальний колектив. Дуже хорошим видом занять, які допоможуть дітям стати спритними, є різні ігри як статичні, так і динамічні :
- діти починають танцювати під музику і за командою (наприклад, бавовни) завмирають у позі, якою перебували, починати можна з кількох секунд «завмирання», та був подовжувати цей час;
- робимо «ластівку» і змагаємось хто простоїть найдовше;
- зображаємо і лелеку, який дуже любить стояти на одній нозі і якнайдовше;
- біг зі зміною траєкторії за умовленою командою;
- стрибки на батуті.
Діти люблять грати, їм це весело та цікаво. Тому знаходите ті ігри, які найбільше подобаються конкретній дитині і включайте їх у щоденні тренування, якщо хочете, щоб малюк виріс спритним і сміливим. І тепер, знаючи, як покращити його координацію, зробити тіло слухняним, а рухи узгодженими, залишилася справа за малим – все це робити щодня.